Parmak izi Sistemi

 Parmak izi veya iris tanıma sistemleri biometrik tanımlama sistemleri olarak da bilinmektedir. Biometri kişilerin birbirinden ayıran ölçeklenebilir psikolojik ya da karakteristik özelliklerinin kimlik tespitinde kullanan bilgisayar kontrollü sistemlerdir. Bu teknoloji parmak izi geometrisinin incelenmesi, yüz özelliklerinin#karşılaştırılması, ses ve konuşma analizi, iris ve retina taraması gibi önceden toplanmış biometrik verileri talep edildiği zaman sistemdeki verilerle karşılaştırılarak sonuca varılır.

Yakın bir gelecekte hayatımızın her alanında karşılaşacağımız biometrik tanıma sistemleri pek çok şeyin yerini alacağı kesin bankamatikler, bankalar, resmi daireler gibi tanımlama gerektiren yerlerde biometrik parmak izi okuma, iris tanıma gibi sistemler kullanılacak hatta bazı bankalar bankamatiklerinde parmak izi okuma sistemlerini pilot bölgelerde uygulamaya başlamıştır.http://www.guvenlikdanismanlik.com/parmak_izi.jpg
Biometrik sistemler diğer kartlı pin numaralı anahtarlamalı vb. diğer sistemlerden pek çok özellik ve avantaja sahiptir. Biometrik sistemlerde yanınızdan hiç ayırmamanız gereken anahtarınız, kimlik kartınız yada hiç unutmamanız gereken bir şifrenizin olmaması, personel takip sisteminde kartını başka bir kişinin basması, çalınma kaybolma gibi durumlarla karşılaşılmaması güvenliği ve kontrolü en üst seviyede tutmasına olanak sağlıyor.

Parmak izi ile tanımlama gibi biometrik sistemler bir kaç yıl önce pahalı sistemlerdi, ama günümüzde parmak izi ile personel takip sistemleri çok yaygın bir şekilde kullanılmakta evlerde kapı kilitlerinin ve personel takip sistemlerinde kartlı geçişin yerini almaktadır.

Parmak İzi Tarama CihazıEski parmak izi sistemlerinin yaralı çizik parmakları okuyamama gibi sorunları varken günümüz parmak izi sistemleri yaralı çizik hasar görmüş parmakların izlerini sorunsuz olarak okuyabilmesi bu sistemin daha da yaygınlaşmasına olanak sağlıyor.

Parmak izi tanıma teknolojisinde farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları polisin kullandığı geleneksel karşılaştırma yöntemini oluşturmakta, bazıları ise kendine özgü yaklaşımlar sergilemektedir. Bu cihazların diğer biometrik cihazlardan çok daha fazla çeşidi mevcuttur. Ancak bilinenin aksine parmak uçlarındaki deri ayrıntılarıyla yapılan kimliklendirmeler, yerlerini çok daha detaycı ve hassas sistemlere Parmak Okuyucubırakmaktadır.

Örneğin "termal görüntüleme" sisteminde parmağın ısısından faydalanılır. Parmak bir chip üzerinden geçirilir ve parmak ısısının izleri okunur. Diğer bir sistemde ise parmak izi tarafından emilen elektrik akımından faydalanılmaktadır. Parmak izi sisteminin kullanıcılara yeterli açıklamanın ve eğitiminin verildiği ve sistemin kontrollü bir ortam dahilinde gerçekleştiği ev içi uygulamalarda kullanılmasının iyi bir seçenek olduğu öngörülmektedir.

Biometrik parmak izi okuma gibi sistemlerin getirileri bu kadarla sınırlı değil personellerin giriş çıkış saatlerini, mesai saatlerine girişlerdeki aksaklıklar kimin daha sık geç kaldığı, fazla mesailerin yapanların ayrımı puantaj, devamsızlık gibi konuları size rapor olarak sunan program sayesinde yönetimdeki işlerinizi kolaylaştırarak size vakit kazandırır.

Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Referanslar İletişim
copyright: esergrup ©2012 Tüm hakları saklıdır

Web Design By : belenmedya.com